Conférence - Correspondance de Langlands p-adique : une approche constructive et algorithmique

Lundi

8h30 – 09h30 Accueil
9h30 – 11h00 John Voight
Computing modular forms by inertial and automorphic type (1/3)
11h00 – 11h30 Pause café
11h30 – 12h00 Aftab Pande
Reductions of crystalline representations of small slope
12h00 – 14h00 Déjeuner
14h00 – 15h00 Aurel Page
Algorithms for the cohomology of compact arithmetic manifolds and Hecke operators
15h15 – 15h45 David Roe
A database of $p$-adic tori
15h45 – 16h15 Pause café
16h15 – 17h15 Gabriel Dospinescu
$p$-adic étale cohomology of the Drinfeld tower and potentially semi-stable deformation rings

Mardi

9h00 – 10h30 Christophe Breuil
Locally analytic aspects of the $p$-adic Langlands programme (1/3)
10h30 – 11h00 Pause café
11h00 – 12h00 Jennifer Balakrishan
$p$-adic heights in families of elliptic curves
12h00 – 14h00 Déjeuner
14h00 – 15h30 John Voight
Computing modular forms by inertial and automorphic type (2/3)
15h30 – 16h00 Pause café
16h00 – 17h00 Tristan Vaccon
Gröbner bases over Tate algebras
17h15 – 17h45 Kwangho Choiy
Restriction and local Langlands correspondences for $p$-adic groups

Mercredi

9h00 – 10h30 Christophe Breuil
Locally analytic aspects of the $p$-adic Langlands programme (2/3)
10h30 – 11h00 Pause café
11h00 – 12h00 Gebhard Boeckle
Universal pseudodeformation rings in characteristic $p$ for absolute Galois groups of $p$-adic fields
12h00 – 14h00 Déjeuner
14h00 – 17h00 David Roe
Atelier SageMath

Jeudi

9h00 – 10h30 John Voight
Computing modular forms by inertial and automorphic type (3/3)
10h30 – 11h00 Pause café
11h00 – 12h00 Eran Assaf
Diagrams mod $p$ and integral structures in representations of reductive groups of semisimple rank one
12h00 – 14h00 Déjeuner
14h00 – 15h30 Christophe Breuil
Locally analytic aspects of the $p$-adic Langlands programme (3/3)
15h30 – 16h00 Pause café
16h00 – 17h00 Nicolas Mascot
Hensel-lifting torsion points on Jacobians and calculation of Galois representations in higher étale cohomology spaces
17h15 – 17h45 Daniel Gulotta
Shimura varieties at unipotent level and Galois representations
20h00 Dîner de la conférence
La taverne de la marine (voir sur OpenStreetMap)

Vendredi

9h00 – 10h00 Ramla Abdellatif
Restriction of $p$-modular representations to minimal parabolic subgroups
10h15 – 10h45 Ming Ng
Adelic geometry via topos theory
10h45 – 11h15 Pause café
11h15 – 12h15 Laurent Fargues
The local Langlands correspondence: geometrization and construction of semi-simple local parameters
12h15 – 14h00 Déjeuner

Partenaires

Irmar LMJL ENS Rennes LMBA LAREMA

Tutelles

ANR CNRS Rennes 1 Rennes 2 Nantes INSA Rennes INRIA ENSRennes UBO UBS Angers UBL